Az óriási Arab-félsziget túlsó csücskében megbúvó Omán hosszú, kalandos történelme ellenére az európaiak számára talán az egyik legkevésbé ismert arab ország. Így aztán sokak számára fel sem merül következő nyaralásuk úti céljaként. A fehér homokos parton, pálmafák alatti időzést pedig a lehető legkevesebben kapcsolják össze a sivatagi éghajlatú, és területe nagy részét tekintve valóban sivatagi szultanátussal.
Ez azonban nagy kár, hiszen az Ománi Szultanátus nem csak meseszép fehér homokos tengerpartokat és tengernyi programot, látnivalót rejt, hanem sivataghoz képest meglepően sok és sűrű növényzetet. Omán olyan ország, ahol a legendásnak és misztikusnak tartott sivatagi virágzás különböző területeken éves rendszerességgel bekövetkezik.
Tartalomjegyzék
- Folyamatban
Így aztán ez a kevésbé ismert ország mindenkinek nyújt valamit. A strandolás szerelmeseinek tökéletes, fehér homokos és pálmafa-árnyas strandokat. A történelem iránt érdeklődőknek megannyi látnivalót és múzeumot.
A felfedező szelleműeknek és túrázóknak olyan változatos tájakat, mint virágzó sivatagi hegyvidékek; forró és száraz homokdűnék; árnyas, hűvös és zöldellő oázisok; és ködös, szinte dzsungelszerűen buja völgyek és dombtetők.
Kulturális kalandoroknak pedig olyasvalamit kínál, ami a világon sehol máshol nem található: Omán egyedülálló a muszlim világban abban, hogy államvallása a vallási toleranciát előtérbe helyező ibádita iszlám, és ennek köszönhetően az arab világ más országainál jóval nyitottabb és lazább kultúrával rendelkezik.
Omán térkép
Omán legnépszerűbb idegenforgalmi központjai Salalah és a főváros, Muscat. Salalah környékén nagy számú, változatos és autentikus szállás érhető el. Két főszezont is említhetünk: június vége és szeptember eleje között a Khareef időszakban a monszun párát és hűvös levegőt hoz, ez pedig a környezet kivirágzásával, a vízesések felduzzadásával jár. A másik, főleg a nyugati turisták körében népszerű időszak a strandolásra alkalmasabb október és március vége közötti időszak.
A választott szállás lesz a legfontosabb tényező ománi kalandunk során. A népszerű partszakaszokról, válogatott szállásokról lejjebb.
Az országot szinte teljes egészében borító sivatag és a sűrűbben lakott területeket körülölelő hegyek a történelem során elszigetelték az Arab-félsziget többi részétől, ez pedig elősegítette Omán különleges kultúrájának fennmaradását és virágzását.
A külvilággal való és az ország különböző régiói közötti kapcsolattartás évszázadokon keresztül főleg tengeri úton zajlott, és az ország kereskedelmi szempontból kedvező fekvése (India és Európa között félúton) miatt 20. század elejéig Omán jelentős tengeri hatalommá nőtte ki magát, fénykorában még Zanzibár és egyes perzsa területek is részét képezték. Külterületeit és hajdani hatalmát a 20. század első felében elveszítette ugyan, de az utóbbi ötven évben a szultanátus egy újabb, modern felvirágzás korszakát éli, melynek már a turisztika az egyik legfontosabb alappillére.
A déli Salalah városa nevével fényjelzett különleges éghajlatú és élővilágú régió földrajzi neve Dhofar.
Omán melyik területét válasszuk?
Első alkalommal Salalah környékét érdemes választani, vagy pedig néhány napot Muscat, néhány napot Salalah környékén eltölteni!
Szálláshelyünk elhelyezkedésének kiválasztásakor az első és legfontosabb tényező az utazás időzítése. Muscat és környéke ugyanis a nyári hónapokban meglehetősen forró és száraz, amely kifejezetten negatív lehet a gondtalan strandolás szempontjából. Ehhez képest Salalah nyáron is kellemes, habár júliusban és augusztusban a kellemesen meleg hőmérséklet ellenére szinte állandó a borult ég, és nem ritka a köd, amely bár a Muscati forróságnál kisebb mértékben ugyan, de szintén negatívan befolyásolhatja élményeinket.
Az időzítésen kívül fontos tényező, hogy milyen hangulatot és milyen típusú programokat tervezünk. Mind Salalah, mind Muscat rendelkezik csodálatos fehér homokos strandokkal és a pálmafák sem ritkák, így az őszi, téli és tavaszi hónapokban strandélmények szempontjából egyik régióban sem fogunk csalódni.
Muscat
Muscat az ország fővárosaként a kulturális és kereskedelmi élet központja, és a látnivalók, emlékművek és múzeumok jelentős része szintén a közelben található, tehát ha a fürdőzés mellett elsősorban Omán egyedülálló kultúráját megtapasztalni, mindenképpen ezt a vidéket érdemes választani.
A város kultúrája ízig-vérig modern és városias, de a hangulata ennek ellenére szöges ellentétben áll a többi arab országban tapasztalhatóval. Példának okáért felhőkarcoló nincs, viszont kisebb-nagyobb mecsetet nagy számban találhatunk és ezek egy része imaidőn kívül nem hívők által is látogatható.
Salalah
Ehhez képest Salalah elsősorban azok számára lehet kedves, akik rusztikusabb és természetközelibb élményre vágynak. Ez különösen igaz júniustól szeptemberig, amikor a helyiek által Khareef néven emlegetett monszun hatására a vidék zöldbe borul, tökéletes környezetet biztosítva a túrázásnak. Túrázás után pihenésképp pedig az ebben az időszakban gyakori borús ég ellenére csobbanhatunk egyet a mesés, gyakran szintén zöldbe borult strandok kristálykék vizében.
Salalah egész évben kiemelkedő természeti szépségét jól mutatja, hogy gyakran úgy emlegetik, mint az „Omán Riviéra”.
Omán időjárás – Mikor érdemes utazni?
Omán klímája a kellemesen meleg és a kellemetlenség határát súroló forróság között változik. Az átlagos napi legmagasabb hőmérséklet Muscatban télen, tavasszal és ősszel 25 és 35 °C között mozog, míg nyáron rendszeresen 40 fölé is emelkedik. Ezzel szemben Salalah hőmérséklete egész évben kellemes, és a hőmérséklet ritkán jár 35 felett.
A csapadék az országban minimális, ami kedvező a strandélmények szempontjából, de ez rendszeresen, főleg Muscatban nyáron, nagy szárazsághoz vezet, ami pedig alkalmanként homokviharokkal jár.
Október és március között magasabb árakra és nagyobb zsúfoltságra számíthatunk, bár decemberen és januáron kívül a zsúfoltság egyelőre jóval kisebb, mint más fehér homokos tengerparti úticélok a főszezonban.
Az Omán utazás időzítését érintő tényezőkről, időjárásról és homokviharokról bővebben az Omán időjárás – Mikor érdemes utazni? útmutatónkban olvashatsz.
Omán szállás árak és típusok
Folyamatban
Omán repülőjegyek – Lehet-e olcsón utazni és érdemes-e?
Omán repülővel minimum egy átszállással és az átszállási várakozási idő függvényében 8-15 óra között közelíthető meg kényelmesen. Ezen bejegyzés írásától számított három hónapban átlagosan 250-300 ezer forintért találhatjuk az ár-érték arányban legjobb repülőjegyeket Muscat felé.
Salalah felé a legtöbb esetben hasonló vagy nem sokkal drágább árakra számíthatunk. A két város közötti repülőjegy ára oda-vissza 60 vagy 130 ezer forint, és ezt a Salalah felé tartó repülőjegyek gyakran tartalmazzák is.
Amennyiben hajlandóak vagyunk az utazás különböző és a rövidebb utazási időről lemondani, és esetlegesen bizonyos dolgokért külön fizetni, lehetőség van Omán diszkont légitársaságokkal való megközelítésére. Ezek jegyei jóval olcsóbbak: általában 120-160 ezer forint körül mozognak, és akár 100 ezer forint körüliek is lehetnek, azonban a jóval hosszabb utazási idők (akár 30 óra), és a diszkont légitársaságokkal járó egyéb kényelmetlenséges és esetleges extra díjak miatt ezeket nem ajánlhatjuk mindenki számára.
A kedvező ár-érték aránnyal rendelkező járatok esetén is spórolhatunk, ha rugalmasak vagyunk az indulási idővel és/vagy a felszállás helyével kapcsolatban. Bécsben való felszállás esetén bizonyos napokon és légitársaságok esetén kedvezőbb árú jegyekre bukkanhatunk.
Az Omán repülőjegyekkel kapcsolatos részletes bejegyzésünk: Omán repülőjegy olcsón – Árak, időzítés, útvonalak
Omán internet, SIM-kártya, WIFI
Érdemes megfontolni az eSIM-et a helyben (pl. reptéren) vett fizikai SIM helyett, Az eSIM-et még itthon el tudjuk intézni, például az Airalo segítségével. Omán esetében például 5 GB adat ötezer forint körüli összegtől érhető el.
Bár eSim sokkal kényelmesebb, mint a fizikai SIM-ek és hasonlóan megbízhatóak, egyelőre sajnos nem minden telefon tudja kezelni: például csak az Iphone10-nél újabb iPhone-ok, Samsung esetében pedig az S10-nél újabb Galaxy-k az S20 FE kivételével.
A WIFI egyre gyakoribb Ománban, és a nagyobb városokban, főleg Muscatban gyakoriak az ingyenes hálózatok, így például kávézókban, bevásárlóközpontokban, vagy a Qurum nemzeti parkban. Ezek minősége és jelerőssége azonban változó, ezért érdemes lehet a mobilneten gondolkodni. A lakott területek lefedettsége jelenleg csak 54% százalék, ebbe beletartozik Muscat és Salalah túlnyomó többsége és ez az arány gyorsan nő, 2030-ra 95%-os lefedettséget terveznek.
Omán legnépszerűbb látnivalói és programjai
Omán a nagyszerű fehér homokos strandok mellett is számtalan nagyszerű élményt kínál. A történelmi látnivalók főleg a főváros, Muscat köré koncentrálódnak. Túrázók számára talán Salalah lehet az ideális, a Khareef időszakban felfedezésre ösztönző misztikus zöld tájaival, de mindkét város környéke kínál kezdők, haladók és profik számára is nagyszerű túraútvonalakat. Kulturális programban pedig mindkét város bővelkedik.
A teljesség igénye nélkül íme néhány Omán legnépszerűbb programjai közül:
Muscat óvárosa
...és látványosságainak jelentős része ingyenesen látogatható, így például a Qaboos szultánról elnevezett nagymecset és természetesen a piac is. A régi kikötőre és az óvárosra csodás kilátást nyújtó, a portugálok által a 16. század végén épített Al Mirani erőd, felnőttek számára 10 ezer, gyerekek számára 5 ezer forint körüli összegért látogatható. A királyi operaház, amit belülről érdemben idegenvezetéssel lehet megcsodálni, 3 és 10 ezer forint közötti áron látogatható.
Wadik
Az országban számos található ezek közül az oázis-szerű kiszélesedett folyómedrekből, melyek jó része zölddel borított és sokban úszni is lehet.
Látogatásuk ingyenes, de szállodánktól vagy a belvárosból (nagy részük Muscat közelében található, de azért Salalah-tól nem túl messze is előfordul) induló szervezett, idegenvezetős túrák keretében oda-vissza utazással csoportonként 10 és 100 ezer forint közötti összegért is megcsodálhatók (a tényleges összeg a távolságtól, csoport méretétől, egyéb szolgátatásoktól függ).
Nizwa
Muscathoz viszonylag közel (Salalah-hoz képest) található Omán történelmi szempontból második legjelentősebb városa, Nizwa, mely a 20. század első felében az ország szárazföldi területei magába foglaló Ománi Imámság fővárosa volt.
Főbb látványosságai az erőd és az abban található múzeum, melyek 5000 forintért tekinthetőek meg, és a labirintusszerű bazár (helyi nevén: souq), melynek látogatása ingyenes, de azért valószínűtlen, hogy költekezés nélkül megússzuk. Ne felejtsünk el alkudozni!
Sivatagi túrák
Omán impozáns sivatagi tájait szervezett túrák keretében érdemes megcsodálni, melyek ára csoportonként jellemzően 30 és 100 ezer forint közötti, a csomagba tartozó programok és a csoport mérete függvényében. Ilyen programok lehetnek a hódeszkázás, tevelovaglás és a sátorozás.
Salalah környékén hasonló árakon hasonló túrák érhetők el, de június és szeptember között, a Khareef idején ezek közül soknak egészen más hangulata a zöldellő tájaknak köszönhetően (természetesen azért a sivatagot is el lehet érni Salalah-ból is az év bármely szakában, bár a nyári hónapokban ez a nagyobb távolság miatt kicsit drágább lehet).
Strandok
Természetesen a strandokon is a programok és szolgáltatások a világ más országaiban megszokott választéka várja a fürdőzőket, például könnyűbúvárkodás, tengerparti masszázs, vízisportok.
Ezek árai nagyban változhatnak attól függően, hogy melyik szálloda (esetleg szabad strand) szervezi a programot. Kicsivel talán különlegesebb a tengerparti teveséta, melynek ára időtartamtól is függően jellemzően 5 és 25 ezer forint közötti.
Belföldi közlekedés
Muscat és Salalah között rendszeres repülő- és buszjáratok üzemelnek. A repülőút kb. másfél órát vesz igénybe és 30 vagy 65 ezer forintba kerül, az üzemeltető légitársaság és a fedélzeti szolgáltatások minőségének függvényében. A busz ehhez képest csupán körülbelül 9 ezer forint, de mivel az út 12 és fél órát vesz igénybe, ezt senkinek sem tudjuk ajánlani.
Muscat és Salalah lakott területein belül helyi buszjáratok üzemelnek. Ezek a buszhálózatok nem túl sűrűek, ezért előfordulhat, hogy több átszállással tudjuk csak elérni úticélunkat, de a jegyár kedvező, 300-500 forint, és a buszsofőrnek közvetlenül, készpénzben fizethető.
Ománban Uber, Bolt nem működik, de a taxik gyakoriak és kényelmes a használatuk. Minden taxi el van látva taxiórával (és a sofőrök törvényileg kötelezve is vannak azok használatára). Az alapdíj 1500 forint körüli, majd ezen felül kilométerenként 300 forint. Ez alól kivételt képez a reptéri transzfer, melynek az alapdíja 2500 forint körüli, a kilométerdíj pedig 400 forint.
Indulás előtt győződjünk meg róla, hogy a taxióra üzemel (néha előfordul, hogy a sofőr megfeledkezik vagy még ritkábban, hogy „megfeledkezik” róla).
Az ország területén két taxi-hívó alkalmazás működik (Otaxi, Tasleem Taxi), melyek nagyban megkönnyítik a megtalálását és az árazás átláthatóságát.
Omán autóbérlés
Az ország területén autó és motorbicikli bérlésre is van lehetőség, és ez kedvező árai miatt népszerű is a turisták körében. A városi utak és az autópályák Ománban mind rendelkeznek állandó kivilágítással, és az útminőség kifejezetten jó. Bővebben: Mennyibe kerül egy Omán nyaralás? Árak, szállás, programok
Történelem és kultúra
Omán történelme az őskorig húzódik vissza: a régészet szerint már százezer évvel ezelőtt is vesztettek el kőszerszámokat az itt élők, és a datolyatermelés és az öntözés első nyomai hatezer évvel ezelőttre tehetők.
Az ománi hajóépítés technikái is nagy múltra tekintenek vissza, a leletek alapján ez a mesterség 4000 évvel ez előtt már kialakult. A hajóépítés Omán partvidékein a mai napig nagyra becsült, apáról fiúra szálló tradíció, és a klasszikus ománi dhow-kat továbbra is szigorúan kézzel alkotják. Ezek az elegáns és kecses vitorlások cápazsírral átitatott kenderkötegekkel vízhatlanítják. A modern árufuvarozás ugyan már nem használja ezeket a fa mesterműveket, a tehetősek újra felfedezték ezt a gyönyörú, tradícionális hajótípust és szívesen várnak akár egy évet is az elkészülésükre.
Az ománi dhow-k és más hasonló hajók a történelem során azonban alapvető részét képezték az ország életének. Földrajzi elhelyezkedésének köszönhetően ugyanis Omán mindig is az Európa, India, Perzsia és Arábia közötti tengeri kereskedelem fontos állomása volt.
A gyarmatosítás korában, a 16. század elején a portugálok mintegy 150 évre irányításuk alá vonták Muscat területét, az ő emlékük több Muscat közvetlen közelében épített erőd, köztük az Al-Mirani erőd, mely Muscat régi kikötőjét őrzi, és amely 2024-ben nyílt meg újra a nagyközönség számára.
A portugál uralom vége után, a 17. századtól a 20. század elejéig Omán fokozatosan független és erős tengeri hatalommá nőtte ki magát, mely fénykorában a Perzsa-öböl mindkét oldalán rendelkezett területekkel és egymaga irányitotta az öböl kereskedelme szempontjából alapvető fontosságú Hormuzi-szorost és a 17. század végén meghódította Zanzibárt is. Így az Ománi Birodalom a nyugati Indiai-óceán egyik legjelentősebb nemzetévé vált.
Ennek ellenére a brit behatás fokozatosan növekedett az ország felett, és például 1800-tól már egy brit politikai ügynök intézte az ország külügyeit a muscati kikötőből. A 1856-ban a birodalom örökösödési okokból (brit közbenjárás után) két részre szakadt, és néhány évvel később az addigra az afrikai rabszolgakereskedelem bevételeiből gazdagabbá váló Zanzibár végleg megszakította a kapcsolatot Muscattal.
Az afrikai területek elveszítése után a brit behatás addig nőtt, hogy egyfajta nem hivatalos szövetség keretében a szultánok tulajdonképpen minden fontos döntés előtt konzultálni voltak kénytelenek a brit kormánnyal. Így Omán tulajdonképpen elkerülte a gyarmatosítást, de gazdasági és függetlenségi szempontból így sem járt jól.
Az erős brit behatás végére a 60-as évekig várni kellett, azonban az ország újbóli felvirágozásának kezdetére még néhány évet várni kellett.
Az 1932-től uralkodó szultán, Said bin Taimur ugyanis középkori despota módjára irányította az országot, az elszigetelődés híve volt és az olajbevételeket sajátjaként kezelte (már ami az országban maradt a brit fennhatóság során). Uralkodása során az ország nem fejlődött és a lakosság életminősége is borzasztó volt. Said bin Taimur szultán uralkodásának talán egyetlen mentsége, hogy Indiában és Nagy-Britanniában taníttatta fiát, Qaboost, aki 1970-ben brit segítséggel átvette a hatalmat.
Qaboos bin Said 1970 és 2020 között uralkodott, és Omán szinte hihetetlen tempójú felvirágozását felügyelte. Megnyitotta az országot és az olajbevételek jelentős részét az infrastruktúra, oktatás és egészségügy fejlesztésére költötte. Például az ország 9 kilométer aszfaltozott útját egy országos szintű, kivilágított hálózattá bővítette. Minden ománi állampolgár ingyenes egészségügyi ellátásra és ingyenes oktatásra jogosult (akár bármelyik külföldi egyetemen is). Qaabos szultán uralkodásának hatására Omán GDP alapján 2023-ra a világ 65. leggazdagabb országává vált, és a születéskor várható élettartamot, írástudást, oktatást és életszínvonalat összegző mutatószám, a HDI rangsorában a világ 59. legkedvezőbb országa.
Omán sok szempontból kitűnik a többi arab ország közül. Tilosak például a felhőkarcolók, és ez alapvetően meghatározza a városok látképét és hangulatát. Államvallása az ibádita iszlám, amely a szunnita és a síita irányzatokkal ellentétben nagy hangsúlyt fektet a vallási toleranciára és a kölcsönös elfogadásra. Ennek köszönhetően az ország nyugodt, békés és vendégszerető. A nők dolgozhatnak, választójoguk van, részt vehetnek a politikában, kezdeményezhetnek válást, és saját döntésük, hogy viselnek-e fejfedőt vagy sem.
A helyiek nagy része mélyen hívő ibádita, aki napi ötször imádkozik és rendszeresen mecsetbe jár. Az ország területén egyébként meglehetősen sok mecset található, aminek talán az az ibádita elképzelés az oka, miszerint aki épít egy mecsetet, annak már szinte garantált a mennybe menetel.
Biztonság, Közbiztonság
Omán kifejezetten biztonságosnak mondható, de azért az alapvető elővigyázatosságokat természetesen érdemes betartani.
Amennyiben kísérő nélkül indulunk hosszabb túrára vagy félreesőbb helyre, elővigyázatosságként eltévedés vagy homokvihar esetére mindenképpen vigyünk magunkkal elegendő vizet, élelmiszert, üzemanyagot (ha szükséges) és lehetőség szerint GPS-képes készüléket.
Omán fontos tudnivalók
Omán hivatalos nyelve az arab, de a turisták által frekventált helyen a legtöbb helyi beszél valamennyire angolul. Az ország egyes helyein nagy kíváncsisággal viseltetnek a külföldiek iránt, esetlegesen bámulnak vagy kérdezősködnek is. Ne ijedjünk meg: a vendégek iránti érdeklődés és előzékenység alapvető része a helyi kultúrának.
A nőknek nem kötelező fejfedő viselése, de ennek ellenére érdemes visszafogottan öltözködni. Omán lakosai általában túl előzékenyek, hogy ezt szóba hozzák, de a túl kihívó öltözködést általában tiszteletlenségnek tartják. Ez közterületeken vállat eltakaró és legalább térdig érő ruházat, mecsetek látogatásakor pedig nőknek kart és bokát takaró ruházat, férfiaknak pedig hosszú nadrág.
Szállodák úszómedencéin és saját strandjain kívül illetlenségnek számít a bikini és a fürdőnadrág. Bár egyre gyakoribb látvány az országban az alig takaró fürdőruhás külföldi, a helyiek a nyilvános strandokon általában pólóban és rövidnadrágban úsznak.
Tilos nyilvánosan alkoholt fogyasztani és látványosan ittasnak lenni. Fontos, hogy ebbe a szabad strandok is beletartoznak. Alkoholt csak engedélyjel rendelkező éttermek és bárok árusíthatnak, és ezek nagy része a nemzetközi szállodákon belül található. Ennek ellenére nem tilos alkoholt bevinni az országba, és ha feltétlenül szükséges, érkezés után a duty freeben is vásárolhatunk.
Tilos az e-cigaretták használata és bevitele az országba.
Zéró tolerancia a drogokkal szemben, és ezeket a törvényeket szigorúan be is tartják.
A helyiek lefényképezése előtt, amennyiben lehetséges, illik engedélyt kérni, míg a legtöbb kormányhivatal, katonai létesítmény fényképezése tilos.
Az ország területén előfordulnak homokviharok, ezért szárazabb napokon indulás előtt érdemes szálláshelyünkön érdeklődni vagy utánanézni az interneten az aktuális időjárásjelentésnek. A homokviharokról és a velük kapcsolatos óvintézkedésekről bővebben: Omán időjárás – Mikor érdemes utazni?
Vízum és beutazás
Magyar állampolgárok által az Ománi Szultánság 14 napnál rövidebb utazás esetén vízummentesen látogatható, melynek feltétele csupán az utazás vége után még 6 hónapig érvényes útlevél és utasbiztosítás. Ez utóbbit érdemes kinyomtatni, mert az országba való belépéskor ellenőrizhetik.
Bővebb vízuminformációk az ománi külügyminiszérium honlapján
Drónt bevinni csak engedéllyel szabad, magáncélra használni bevitel után is tilos. Kereskedelmi célú használatért külön engedélyért kell folyamodni, és az engedély nélküli drónhasználat pénzbírságot és akár börtönbüntetést is vonhat maga után.
Ománban G-típusú elektromos csatlakozókat használnak (ami a brit szabvány), tehát érdemes előre készülni átalakítóval.
Egészségügyi tudnivalók, védőoltás
Omán látogatásához nem szükséges védőoltás, azt az esetet kivéve, ha sárgalázzal sújtott országból érkezünk.
A fertőzésveszély minimális és az egészségügy színvonalas, azonban a beutazáshoz kötelező utasbiztosítás adatait érdemes mindig magunknál tartani, mivel külföldiek számára fizetni kell az ellátásért, és a sürgős esetek kivételével a számla kifizetéséig nem mindig kezdik meg a külföldi beteg ellátását.
Ománban a csapvíz alapvetően biztonságos, de a csapvíz íze sok helyi és külföldi számára kellemetlen, ezért legtöbben palackozott vizet fogyasztanak.
A bejegyzésben szereplő néhány támogatott linkről vásárlással, foglalással segíthetsz nekünk az ingyenes oldal fenntartásában.
- Booking.com szállás: Gyakori használattal (Genius program) 10-20% kedvezményeket, ingyen reggelit, autóbérlés kedvezményt stb. érhetsz el.
- Booking.com repülőjegy: Általában jobbak az áraik, mint közvetlenül a légitársaságoknál. Szintén a Genius programba számít.
- Airalo mobilnet - eSIM megoldások az EU-n kívülre jó áron, egyszerűen, megbízhatóan. Futó promóciójukkal épp 15% kedvezményt adnak első alkalommal a NEWTOAIRALO15 kód használatával.
- Trópusi csomagajánlatok a Morton's Travel, az amerikai csoportos utak hazai piacvezetőjétől. Szállásfoglaló oldalaknál gyakran jobb árú szállások, magyar rendelkezésre állás, biztosítások.
Ezen szolgáltatókra átkattintás és ottani vásárlás után néhány százalékos jutalékot kaphatunk, mely számodra nem jár plusz költséggel.